İş

Sakarya’da coğrafi işaretli Çamdağı Kestane Balı üretimi başladı

Sakarya’nın Kocaali ilçesindeki arıcıların coğrafi işaretli “Çamdağı Kestane Balı” için üretim mesaisi başladı.

Yetiştiriciler, Kocaali ile Hendek ilçeleri arasında bulunan Çam Dağı’nda Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü’nün bal ormanı ilan ettiği alanlara kovanlarını getirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve kooperatiflerle ortaklaşa yürütülen çalışmalar kapsamında parmak izi belirlenen “Çamdağı Kestane Balı”nda bu yıl 460 ton rekolte bekleniyor.

“Çam Dağı, Türkiye’de kestane balı üretiminde önemli merkezlerden biridir”

Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çam Dağı’nın kestane balı üretiminde Türkiye’nin değerli merkezlerinden biri olduğunu ve belediye olarak üretime takviye verdiklerini söyledi.

Ürün için coğrafi tescil aldıklarını kaydeden Acar, “Çamdağı Kestanesi Balı, bölgede bal üreten herkes için büyük bir avantaj. İnşallah yaptığımız tescil çalışmasıyla arıcılarımızın emeği hak ettiği değeri bulur. Tamamlandı.” söz konusu.

Sakarya Orman Bölge Müdürü Lider Terzi, kent genelinde 18 bal ormanında 15 bin arı kovanına hizmet verildiğini söyledi.

Belirlenen alanlarda yetiştiricilerin birçok ihtiyacının karşılandığını ifade eden Terzi, “Bal ormanları arıcılarımızın talep ettiği, piyasada bekletilen, üreticilerimize ekonomik katkı sağlayan, doğallaştırma ve gençleştirme çalışmalarıyla kapasitelerini arttıran alanlardır. , doğal yapılarını bozmadan.” dedi.

Kestane ağaçlarını halk arasında “katil arı” olarak bilinen mazı arısının zararından korumak için yoğun çaba sarf ettiklerini anlatan Terzi, Bursa’daki laboratuvarlarda biyolojik ve feromon tuzakları ile biyoteknik sistemlerle çalıştıklarını kaydetti. bu cins

Üreticilere verilen desteklerden bahseden Terzi, “Çam Dağı bölgesinde bakım çalışmaları yapılırken hem kestane ağacının daha iyi gelişmesi için hem de ana tür olduğu noktalarda olumlu müdahaleler yapılıyor. Müdahalemiz dışında vatandaşlarımızın işletme müdürlüklerimize başvurması halinde kendi kestane fidanlarımızı arıcılara veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Çamdağı Kestane Balı’nın parmak izini aldık”

Sakarya Arıcılar Birliği Başkanı Mustafa Ör, kent genelinde 92 bin 152 arı kolonisi olduğunu söyledi.

Sakarya’da ilk kez Kocaali Belediyesi iş birliğiyle bir bal ürününe coğrafi işaret alındığını belirten Ör, balın saflığının yüzde 95’e kadar çıktığına dikkat çekti.

Ör, bu eserin daha fazla üretilmesi ve ekonomiye katkısının artması için arıcıların nitelikli hizmet ve eğitim almaları gerektiğine dikkat çekerek, bölgede daha fazla takviye yapılmasını istedi.

Karapürçek, Karasu, Kocaali, Akyazı, Hendek ve Sapanca ilçelerinden 3 yıl süreyle numune alıp, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın izniyle tescillilerin “parmak izini” silmek için üniversitelere gönderdiklerini söyledi. Bal.

Ör, çalışma ile balın diğer ülkelerde “Türk balı” olarak satışının önüne geçtiklerini sözlerine ekledi.

Üretici Şaban Alemdar, tescil sonrası bal fiyatlarına yapılan zamdan bahsederek, süreçte emeği geçenlere teşekkür etti.

haberbahcesaray.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu