Haber

FETÖ davasında Yargıtay’ın bozma kararının ardından Sakarya’da yeniden yargılama sürüyor

FETÖ’nün Sakarya’daki 15 Temmuz darbe girişimi davasında Yargıtay’ın mahkûmiyet ve beraat kararlarını bozma kararının ardından 70’i tutuklu 145 sanığın yeniden yargılanmasına devam edildi.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Ferizli ilçesindeki ceza infaz kurumu salonunda yapılan duruşmaya tutuklu ve tutuksuz bazı sanıklar ve avukatları katıldı.

Esasa ilişkin mütalaasını açıklayan savcı, “Anayasa’ya muhalefet” suçundan 70’i tutuklu 117 sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti.

Cumhuriyet savcısı, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım etmek” suçundan 17 sanık hakkında 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası talep ederek, 1 sanığın tüm suçlamalardan beraat etmesi gerektiğini belirtirken, ceza istenen 4 sanığın da cezalarının ertelendiğini belirtti. “Anayasa’ya aykırılık” suçundan “silahlı terör örgütü” cezası verilmeli. “Üye olma” suçundan cezanın bulunmadığına karar verilmesini istedi.

Sanıklar, mütalaada yer alan olumsuz hususları kabul etmediklerini belirterek, esasa ilişkin savunmalarını hazırlamaları için kendilerine süre verilmesini ve tahliye ve beraatlerini talep etti.

Sanık avukatları da mütalaaya katılmadıklarını belirterek mütalaaya karşı savunma için süre talep etti.

Mahkeme heyeti, esasa ilişkin savunmanın hazırlanması için süre verilmesine ve sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Heyet, firari 8 sanık ile 2 sanık hakkında ifadelerinin alınabilmesi için verilen yakalama kararının devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Dönem

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 15 Ağustos 2018’de 222 sanıklı davada verdiği kararın İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi tarafından onanmasının ardından bazı sanıklar ve davacı avukatları dosyayı temyize götürdü.

Yerel mahkemenin kararına ilişkin istinaf incelemesini tamamlayan Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, eski 1’inci Motorlu Piyade Tugay Komutan Yardımcısı Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun ve eski Albay Ahmet Üzer’e “kasten öldürme” suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını onadı. “Anayasa’yı ihlal etmek”.

Sanıklar Fatih Gümüş, Hakan Güler ve Emrah Boyalı’ya “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım etmek” suçundan verilen 12’şer yıl 6’şar ay hapis cezasını onayan Yargıtay, cezada 6’şar yıl indirime gitti. Sanık İsmail Şenyüz’e “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 3 ay hapis cezası verildi. Kendisi de bunu uygun buldu.

3’üncü Ceza Dairesi de aralarında Şenyüz’ün de bulunduğu 71 sanığın “Anayasa’ya aykırılık” suçundan beraatini onadı.

Yargıtay, 94 sanığın “Anayasa’yı ihlal etmek” suçundan beraatini, 52 sanığın ise “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım etmek” suçundan verilen mahkûmiyet kararını bozdu.

Öte yandan Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, “Anayasa’yı ihlal etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları onanan eski askerler Uğur Coşkun ve Ahmet Üzer ile hayatını kaybeden 1 sanığın, kararının ardından belgelerin ayrılmasına karar verdi. Yargıtay.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu