Ekonomi

AB, havacılıkta sürdürülebilir yakıt kullanımını artırmayı hedefliyor

Avrupa Birliği (AB) kurumları, havacılık bölümünün karbon emisyonlarını azaltmak için sürdürülebilir yakıtların kullanımını artıracak bağlayıcı hedefler belirlemiştir.

AB Konseyi, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) ortasında müzakere edilen ve iklim amaçları doğrultusunda havacılık bölümünün karbondan arındırılmasını amaçlayan düzenleme konusunda üye ülkelerle anlaştıklarını duyurdu.

Eşit rekabet ortamı sağlanacak

Bu doğrultuda, havacılıkta eşit şartlarda rekabet ortamı sağlanacak ve sürdürülebilir havacılık yakıtlarının arz ve talebi artırılacaktır.

Hava taşımacılığı AB’nin 2030 ve 2050 iklim hedefleri ile uyumlu hale getirilirken, Avrupa havalimanlarında bulunan sürdürülebilir havacılık yakıtlarının payı kademeli olarak artırılacak.

Havalimanı altyapılarının sürdürülebilir yakıtlarla uyumlu hale getirilmesi sağlanacaktır.

2025’te havacılık yakıtlarının yüzde 2’sinin, 2030’da yüzde 6’sının ve 2050’de yüzde 70’inin sürdürülebilir havacılık yakıtlarından sağlanması gerekecek.

AB Resmi Gazetesinde yayınlanacak

Bu yakıtlardan bazıları, yenilenebilir enerji ve atmosferden tutulan karbon kullanılarak üretilen sentetik yakıtlar olacaktır.

Havacılık şirketlerinin sürdürülebilir yakıt ikmalinden kaçınmasını önlemek için katı kurallar uygulanacaktır.

Bu aşamadan sonra yeni kurallar, üye ülkeler ve AP tarafından resmi olarak onaylandıktan ve AB Resmi Gazetesinde yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu